top of page

Na czym polega dieta cukrzycowa?

Jest tyle wersji diet cukrzycowych ile chorych na cukrzycę. Używamy pojęcia „dieta cukrzycowa” w celu określenia zasad żywienia osób ze zdiagnozowaną cukrzycą bądź stanem przedcukrzycowym w rozmowach z pacjentami. Mimo to, dietetycy jednoznacznie stwierdzają, że nie ma czegoś takiego jak dieta cukrzycowa.

NIE ISTNIEJE DIETA UNIWERSALNA DLA WSZYSTKICH PACJENTÓW Z CUKRZYCĄ.

Chorzy na cukrzycę powinni przede wszystkim przestrzegać zasady zdrowego żywienia według piramidy ZŻ:

Dodatkowo należy:

 

1. kontrolować wielkość spożywanych porcji żywności;

2. kontrolować ilość spożywanych węglowodanów jak w diecie ogółem, tak i w poszczególnych posiłkach;

3. ograniczyć w diecie produkty, zawierające węglowodany łatwoprzyswajalne, w tym należy uwzględnić jak cukier dodawany do posiłków, tak i cukier naturalnie zawarty w żywności.

4. dbać o regularne spożycie posiłków, w tym śniadań!

 

 

Przy układaniu indywidualnej diety dla pacjenta z cukrzycą pomocne są takie wzorce diety jak DASH oraz Dieta Śródziemnomorska.

Dietetyk pracujący z pacjentami z cukrzycą najprawdopodobniej będzie stosował system wymienników węglowodanowych w celu oszacowania ilości węglowodanów do spożycia pod czas każdego posiłku. W swojej praktyce również stosuję system wymienników węglowodanowych i uczę tego swoich pacjentów. System znacznie pomaga i ułatwia pacjentom równomierne rozłożenie węglowodanów w ciągu dnia uniemożliwiając tym samym gwałtowny wzrost lub spadek poziomu cukru we krwi.  

Przy układaniu diety w cukrzycy należy wyliczyć indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, oraz odpowiednio rozłożyć podaż kalorii między posiłkami. Tak jak wspomniałam istotną rolę ma precyzyjne wyliczenie makroskładników które dostarczą tych kalorii, czyli uwzględnienie ilości ale też JAKOŚCI węglowodanów, tłuszczy i białek. Przy planowaniu diety istotne znaczenie ma uwzględnienie indywidualnych preferencji pacjenta, żeby dieta była psychicznie maksymalnie komfortowa dla tej osoby. Jako dietetyk uczę swoich pacjentów z cukrzycą zasad zdrowego żywienia, systemu wymienników węglowodanowych, który pozwoli w wygodny sposób kontrolować podaż cukrów w diecie oraz wyliczam indywidualne zapotrzebowanie pacjenta jak na ogólną kaloryczność diety, tak i rozkład kalorii i makroskładników między poszczególnymi posiłkami w celu utrzymania prawidłowego poziomu cukru w surowicy przez cały dzień, przygotowuję również listy produktów, które należy ograniczyć albo wykluczyć z diety.

Patrząc na piramidę zdrowego żywienia warto zwrócić uwagę na to, że u podstaw znajduje się aktywność fizyczna. Ma to zastosowanie również w cukrzycy. Wysiłek fizyczny jest integralną częścią leczenia cukrzycy. Warto mieć na uwadze, że trening cardio (jazda na rowerze, bieg, nordic walking) ma tendencję do obniżania glikemii, z kolei trening oporowy (budowanie masy mięśniowej) może spowodować wzrost poziomu glukozy we krwi. Żeby zniwelować te skutki treningu oporowego warto skończyć trening kilkunastominutowym marszem. Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż jej brak, nawet pojedyncze wejście schodami przyniesie korzyści. Nawet pojedyncza sesja składająca się z podstawowych ćwiczeń jest w stanie zredukować stężenie trójglicerydów i poprawić wrażliwość na insulinę nawet na 24 godziny po treningu!

 

Podsumowując:

  • brak uniwersalnej diety na cukrzycę

  • podstawą jest piramida zdrowego żywienia

  • wysiłek fizyczny jest równie istotny w leczeniu cukrzycy, jak i prawidłowa dieta

  • każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia

  • istotny jest prawidłowy podział kalorii pochodzących z węglowodanów, białek i tłuszczy między poszczególnymi posiłkami

  • ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość węglowodanów, unikać należy tych łatwo przyswajalnych (biała mąka, pieczywo pszenne, cukier, słodycze i td) na rzecz węglowodanów złożonych (pełne ziarno, grube kasze).

piramidazdrowegozywienia.jpg
bottom of page