Co jeść na diecie łatwostrawnej?
Często dostaję pytania od osób, którym lekarz z różnych powodów zalecił stosowanie diety łatwostrawnej, – co właściwe mogą jeść? Kiedy zaczynają samodzielnie szukać informacji na czym polega dieta lekkostrawna – zaczyna im się wydawać, że wyklucza ona wszystko, co dotychczas jedli. Powszechna dieta Polaków faktycznie jest ciężkostrawna. Spożywamy zbyt dużo mięsa, szczególnie wieprzowiny, przeważnie smażone potrawy, zasmażki, łączymy składniki ciężkostrawne w połączeniu, jemy na ogół za dużo i za tłusto. Ale niestety dieta łatwostrawna jest bardziej skomplikowana niż zwykłe unikanie tłustych potraw oraz zmniejszenie porcji.
Jakiś czas temu w odpowiedzi na zapytania „Co jeść na diecie łatwostrawnej?” nagrałam filmik, w którym przedstawiłam nie tylko ogólne zasady, ale pokazałam też przykładowe menu diety łatwostrawnej.
Zapraszam do oglądania nagrania dotyczącego diety łatwostrawnej (zawiera menu!):
Lekarz może zalecić dietę łatwostrawną z różnych powodów, w 99% jest ona stosowana po pobytach w szpitalu i zabiegach operacyjnych, powodem do jej stosowania są również: liczne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zgaga, niestrawność, ciągle poczucie ciężkości, częste wzdęcia, zapalenie błony śluzowej, jelitowej, przełyku, podczas chorób wirusowych i w czasie rekonwalescencji, powodów do stosowania tej diety może być naprawdę wiele. Ważne jest, żeby zwrócić się po konsultację lekarską i się zbadać w przypadku występowania którejś z dolegliwości. Dieta łatwostrawna bowiem nie leci, ale wspiera proces leczenia. W zależności od diagnozy układa się indywidualną dietę łatwostrawną.
Poniżej podsumowanie na czym najprawdopodobniej będzie się ona opierała:
-
Podział dobowej normy kalorii na kilka mniejszych posiłków, unikanie przejadania się;
-
unikanie tłustych produktów i potraw;
-
rezygnacja z tłuszczy zwierzęcych na korzyść tłuszczy roślinnych;
-
spożycie odchudzonych produktów mlecznych;
-
spożycie chudych ryb i mięsa;
-
wykluczenie z diety produktów smażonych, wędzonych, konserw, różnego rodzaju przerobów;
-
wykluczenie potraw typu fast food;
-
wykluczenie z diety alkoholu i rzucenie palenia;
-
unikanie picia mocnej herbaty oraz kawy, dopuszczalna jest kawa roślinna typu Inka;
-
często zaleca się wykluczenie z diety jajek gotowanych na twardo, dozwolone są te gotowane na miękko lub w postaci omletów przygotowanych na parze;
-
wyklucza się spożycie wyrobów cukierniczych;
-
unika się spożycia grubych kasz na rzecz kasz drobnoziarnistych, płatków błyskawicznych, kaszy mannej i td;
-
warzywa i owoce spożywa się po obróbce termicznej, najlepiej w postaci przecierów;
-
ogranicza się spożycie błonnika, w zależności od każdego indywidualnego przypadku maksymalnie do 20-25 g na dobę;
-
wyklucza się z diety produkty wzdymające, np. strączkowe, kapusta;
-
Istotny w diecie łatwostrawnej jest sposób przygotowania posiłków, a więc w diecie łatwostrawnej wyklucza się smażenie, pieczenie i grillowanie metodą tradycyjną z użyciem tłuszczy, wybieramy więc gotowanie w wodzie, na parze, pieczenie w folii bez tłuszczy.