top of page

Jak szybko schudnąć?

Jak szybko schudnąć? - Chyba najczęściej zadawane pytanie do dietetyka.

Następne najczęstsze to: Jak szybko schudnąć z brzucha?

Większość z Was, która zadaje się tym pytaniem liczy na dietę cud, skuteczną, a jednocześnie szybką dietę, która pozwoli w tydzień – dwa zrzucić 5, 10, 20 kilo, pozbyć się brzucha, cellulitu, boczków, tłuszczu na biodrach…

Szybko schudnąć – i da się i nie. Wszystko zależy od tego na którą stronę medalu popatrzymy.

Najpierw warto się zastanowić na czym Wam najbardziej zależy: na mniejszej cyfrze na wadze w krótkim czasie czy na lepszej formie i kondycji na długie lata?

W pierwszym przypadku, jak najbardziej da się szybko schudnąć, ale „schudnąć” z wody i ewentualnie mięśni. Waga pokaże mniejszą cyfrę, a lustro – szczuplejszą figurę. Niestety nie na długo, - tak szybkie odchudzanie jest rozwiązaniem krótkoterminowym. Przy gwałtownych restrykcyjnych dietach tracimy przede wszystkim wodę. Pamiętajcie, że w ponad 70% składamy się z wody, więc nic dziwnego, że formy się zmniejszają, kiedy tracimy sporą ilość wody. Później organizm bierze się za uzupełnianie niedoboru energetycznego za rachunek białka i zaczynamy tracić na masie mięśniowej. Niby szybko schudniecie, a jednocześnie tłuszcz zostaje tam, gdzie był i świetnie się czuje! Tylko nie Wy…

Jak tylko zaczynacie odżywiać się normalnie, wychodząc z restrykcyjnej diety, stracone kilogramy szybko wracają. Dzieje się tak, ponieważ organizm jest wygłodzony, spragniony wody i energii, więc zaczyna szybko magazynować wszystko, co się da. I nic dziwnego, woda i białko, jako składniki budulcowe, są NIEZBĘDNE do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co ciekawe, zyskujecie coś jeszcze – dodatkowy zapas tłuszczu! Organizm działa instynktownie, uczy się na doświadczeniu, do którego go zmuszamy i to doświadczenie zapisuje na zawsze w swojej pamięci i, w zależności od tego czy było przyjemne czy nie, dąży w przyszłości albo do powtórki tego doświadczenia albo do zapobiegania temu. To są naturalne ochronne mechanizmy, są automatyczne, istnieją poza naszą kontrolą. W wyniku tego, po każdej restrykcyjnej diecie organizm spowalnia metabolizm i magazynuje więcej tłuszczu na wypadek ponownych restrykcji, zapobiegając możliwemu wygłodzeniu, które dla organizmu grozi jego przetrwaniu.

Uda Wam się szybko schudnąć. Ale to jest pułapka – zamknięte kółko. Równie szybko wpadniecie w rozpacz z powodu szybkiego powrotu straconych kilogramów, a nawet więcej na zapas. Wpadacie w panikę i zaczynacie kolejną jeszcze bardziej restrykcyjną dietę. Organizm już ma doświadczenie i wie, co jest grane. A więc spowalnia metabolizm do niezbędnego minimum i magazynuje wszystko, co się da. Skutki kolejnej diety Was bardzo zawiodą, albo ich w ogóle nie będzie.

To, jaką krzywdę restrykcyjne diety, szczególnie te regularnie się powtarzające, czynią na zdrowiu – to osobny temat.

I to właśnie była recepta na to, jak szybko schudnąć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale macie też inną opcję: schudnąć na zawsze, skutecznie stracić zbędne kilogramy z tłuszczu bez skutków ubocznych dla zdrowia. Takie skuteczne odchudzanie wymaga przygotowania psychicznego, czasowego i logistycznego, wiedzy, przynajmniej podstawowej, z zakresu żywienia, wiedzy na temat swojego zdrowia i tego, jaki wpływ jedzenie i aktywność fizyczna ma na nasze zdrowie. Musicie uzbroić się w cierpliwość i pewność, że dążycie do zdrowej przyszłości. Jeśli ciągle odchudzacie się i nabieracie na masie w kółko, źle się czujecie, nie macie pojęcia czemu tak się dzieje i jak przełamać to zamknięte kółko i w końcu ruszyć w dobrym kierunku – polecam zwrócić się do dietetyka, nawet kilka konsultacji dadzą Wam wystarczająco by zacząć i zobaczyć pierwsze pozytywne zmiany!

Błędne koło odchudzania.png
bottom of page