Wegański Makowiec z wiśniami
Zaktualizowano: 15 lis 2021
Niesamowite połączenie słodkiej masy makowej z kwaśnymi wiśniami - idealny deser na lato. Masa makowa robiona w domu, wiśnie własnoręcznie zbierane na ogródku - więc deser w 100% ekologiczny i naturalny:)
Deser, jak mówi nazwa, jest wegański, a więc w skład w pełni roślinny, nie ma ani jajek, ani masła, które zastąpimy bananami. Co więcej - deser nie zawiera glutenu, nie używamy żadnej mąki ani proszków do pieczenia. Cukier polecam zastąpić naturalnym słodzikiem - stewią bądź erytrytolem, a otrzymamy legalny deser na każdej diecie!
Warto też wspomnieć o odżywczych i zdrowotnych właściwościach maku. Jest on bogatym źródłem witamin z grupy B, błonnika pokarmowego oraz takich minerałów jak: wapń, magnez, cynk, fosfor, żelazo, miedź, potas, mangan i selen. Na szczególną uwagę zasługuje zawartość wapnia i magnezu. W 100 g maku znajdziemy aż 1438 mg wapnia!!! Dla porównania w 100 g białego sera zawartość wapnia waha się pomiędzy 100 a 200 mg, w mleku - 100-120 mg... Z kolei zawartość magnezu w 100 g maku wynosi 347 mg. Nawet najbogatsze źródła magnezu, takie jak awokado (29 mg), banany (27 mg), soczewica (36 mg), otręby (235 mg) nie dorównują bogactwu maku! Mak również zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe przeważnie Omega-6, co pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zapobiega między innymi miażdżycy i nadciśnieniu.
Ale żeby móc skorzystać z całego bogactwa maku zachęcam zainwestować odrobinę czasu i sporządzić masę makową samodzielnie:)

Składniki:
Mak - 1 1/2 szklanki (około 210 g)
Olej kokosowy nierafinowany - 50 g
Banan - 2 szt
Sok cytrynowy - 2 łyżki
Wiórki kokosowe - 3 łyżki
Płatki migdałowe - 3 łyżki
Rodzynki - 1/2 szklanki (około 70 g)
Czekolada gorzka - 1/2 tabliczki - 50 g
Aromat migdałowy - 2 łyżki
Erytrytol - do smaku, u mnie 5 łyżek (około 50 g)
Cały placek - około 2000 kcal / W - 157 g / Tł - 143 g / B - 33,4 g.
1 mała porcja około 90g: Kcal - 200 / W - 15 g / Tł - 14 g / B - 3 g.
A więc jak powstaje wegański makowiec z wiśniami?
Mak zalewamy 2 szklankami wrzątku i gotujemy aż wsiąknie całą wodę - około 15-20 minut, zatem miksujemy mak na dość jednolitą masę. Do zmiksowanego maku dodajemy miękki olej kokosowy oraz rozgniecione z sokiem cytrynowym banany i całość dokładnie mieszamy. Dodajemy wiórki kokosowe, płatki migdałowe, rodzynki, owoce, rozdrobnioną czekoladę oraz aromat. Sprawdzamy "ciasto" na słodkość i dosładzamy wybranym słodzikiem do smaku. Ciasto wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na około 40-50 minut. Po upływie tego czasu wyjmujemy ciasto i zostawiamy w pokojowej temperaturze na kilka godzin bądź całą noc.
Można również przygotować polewę, ale pamiętajcie, że są to dodatkowe kalorie:)
Moja polewa to fit karmel (erytrytol podgrzany ze 150 ml mleka kokosowego) oraz prażone nerkowce.
Smacznego!
